Uşak İl Sağlık Müdürü Dr.Alper Cem Ünal’ın 11 Şubat Mesajı

  • Yazının Tarihi: 11 Şubat 2016
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

11 ŞUBAT ACİL TIP TEKNİSYENİ (ATT) VE ACİL TIP TEKNİKERLERİ (PARAMEDİK)GÜNÜ
(BASIN BÜLTENİ)

Hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan, genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık personeli olan ATT ve Paramedikler, insan hayatı için önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlayan, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eden ve tıbbi olanaklara sahip bir sağlık kuruluşuna nakil edilinceye kadar büyük bir özveri ile çalışan ATT ve Paramediklerimiz, hastanın sorununu tanıma, durumunu değerlendirme ve gerek duyduğunda acil bakımı verme gibi hayati işlemleri gerçekleştirmektedirler.


İlimizde, 2002 yılında 3 adet acil sağlık istasyonu ile sürdürülen acil sağlık hizmetleri gerek kalite gerek nicelik olarak şu an itibariyle 15 istasyonda, 2 adedi İl Özel İdaresinden 2 adedi bağış ve kalanı da Sağlık Bakanlığımızdan ilimize tahsis edilen 27 adet 112 Ambulansı ve 1 adet Paletli Ambulans ile yılda 30.425 vakanın taşındığı bir sağlık hizmeti haline gelmiştir. Bununla birlikte 4 adet UMKE aracımız ve 2 adet te hizmet aracımız mevcuttur.
Şu an itibariyle ilimizde kırsal bölgelerimizde ulaşılamayan vaka yoktur. Yine kent içinde ilk 10 dakikada % 96, kırsalda ilk 30 dakikada vakaya ulaşma oranımız %95 ‘İ bulmuştur.


Ambulans filomuzun kış aylarında kapalı bölgelere ulaşabilecek kar paletli ambulans yanında, trafik kazaları ve iş kazaları gibi çoklu yaralanmalara müdahale edebilecek çok sedyeli ambulans, yoğun bakım gerektiren vakalara uygun hidrolik sedye sistemi, 9 saate kadar yoğun bakım desteği verebilecek donanımlı obez ve yoğun bakım ambulansı yanında, her türlü vakaya anında müdahaleyi mümkün kılan Mekanik Solunum Cihazi, Defibrilatör, EKG, Oksijen sistemi ile donanmış araçlardan meydana gelmektedir.


11 Şubat 2013 tarihinden itibaren bu tarihin 112 ‘yi çağrıştırmasından dolayı 1-1-2 (11 Şubat) bu gün ATT ve Paramedik Birlik ve Beraberlik Günü olarak kutlanmaktadır.


Ülkemizde son yıllarda baş döndüren gelişmelere sahne alan acil sağlık hizmetlerinin temel yapı taşı ATT ve Paramediklerimizdir. Mesleği adına birlik ve beraberliğin gerçek anlamına kavuştuğu bu özel günde, bu güne anlam kazandıran, insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı İlke edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük fedakârlıkla yerine getiren, en güç koşullarda bile acil sağlık hizmetlerinin her alanında özveriyle çalışan, Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik arkadaşlarımızın bu özel gününü kutlar, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Dr. Alper Cem ÜNAL
İl Sağlık Müdürü

Bir Yorum Yazın

İL BAŞKANLIKLARI

tapder-harita tapder-harita
tapder-Mobil

Arşivler