Neden TAPDER ?

Aslında biz bu isme neden ayrıyız diye sorarak başladık. Evet aynı ortamı, aynı ambulansı paylaşan 24 saat sevinci ve üzüntüsü ortak olan ‘’Hayat Kurtarma’’  işini tam bir ekip uyumuyla yerine getiren  ATT-PARAMEDİK’ler Birlik olmalıydı.

Profesyonel çalışma hayatında herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yapıp, muhatabı olduğumuz insan hayatını devam ettirmek adına sorumluluğunu yerine getirmekteydi. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü yada altlığı yok, Yaptığımız iş en kutsal mesleklerden biriyken aksini düşünmek saçma olurdu zaten. Peki neden ayrışma vardı, neden birlik olup, ‘’Birlikten doğan kuvveti mesleğimizin yararına kullanmayalım ki ‘ Zaten sorun ve sıkıntılarımız hemen hemen aynıyken neden suni meselelerle birbirimizi kırıp dökerek enerjimizi doğru kullanmayalım ki…

11 Şubat 2013 Tüm bu sorularımızdan ortak çıkardığımız sonuç Tüm Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Derneği  ( TAPDER ).  Ülkemiz de ATT ve PARAMEDİK’leri aynı dernek çatısında toplayan ilk derneği  TAPDER’i 7 meslek sevdalısı arkadaşımla birlikte kurduk. Artık mesleğimiz adına bir fikri ortaya çıkarmıştık. Tabi sadece dernek kurmakla kalmayıp güzel düşüncelerle belli bir planlama doğrultusunda meslektaşlarımızın karşısına çıktık. Bu bağlamda 112’nin kalbine yerleşen mesleğimizin 1-1-2 ( 11 Şubat ) gününü ATT,PARAMEDİK Bilik beraberlik günü olarak ekip ruhunun bizlere kattığı coşkuyla hep birlikte kutlanmasını kararlaştırdık ve ‘’Gün sizin gününüz gün birlik beraberlik günü’’ slagonumuzla çeşitli illerde geniş katılımlı etkinlikler gerçekleştirdik. İlerleyen yıllarda daha da coşkuyla kutlanması ve birlik beraberlik temelinin sağlamlaşması için etkinliklerimizi büyüterek devam edeceğiz.

Yaptığımız planlama doğrultusun da yine alanında bir ilk olan 1. Ulusal Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Kongresini Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan ve Aynı zamanda termalin başkenti ünvanından faydalanarak Afyonkarahisar İkbal Termal otelde gerçekleştirdik. Ülkemizin çeşitli illerinden ki üniversitelerin alanında uzman hocalarının yanı sıra ATT ve PARAMEDİK meslektaşlarımızdan oluşan Kongre düzenleme kurulu ile birlikte mesleğimizin geleceğine ışık tutacak bilimsel bir kongre planını ortaya çıkardık. Kongremize Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü PROF. DR. Ali COŞKUN Hocamızın ATT-PARAMEDİK Tarihsel gelişimini anlatan slaytı ASS Geldiğimiz yerin güzel bir özetiydi. Aynı zaman da 481 Katılımcının sorularına cevap bulabildiği Mesleğimizin çözüm yolları panelinde, mesleki sorunlarımıza çözüm yolları oluşturduk. Uzaktan ve yakından kongremize katılan meslektaşlarımızla birlikte bilimsel ve sosyal tam bir birliktelikle, dolu dolu 3 gün geçirerek  mesleğimizin geleceğine yön verdik.

Yine teşkilatımızın birlikteliği adına Bursa ilinde 1 Ulusalararası Ambulans Rallisini Dernek eliyle gerçekletirerek yine mesleğimize bir ilki yaşattık. Danimarka’dan Rallimize katılan PARAMEDİK Meslektaşlarımızla birlikte eğitici, eğlendirici ve yarıştıran etaplarımızla muhteşem bir kenetlenme sağlayarak güzel bir günü TAPDER Ailesine yakışan birlik beraberlik ruhuyla geride bırakmanın onurunu yaşadık. Ambulans rallimizi yine yine yeniden geçekleştirme kararı almanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ülkemizin çeşitli illerinde planladığımız TAPDER EKG Günleri kapsamında Pratik EKG Eğitimi düzenlemey başladık. EKG’yi sıradanlaşıran bir mantıkla, işin anatomisinde boğulup ifade de kolaylıklar getirerek sahaya yönelik EKG’yi zevkli ve bir o kadar da öğretici hale getirip meslektaşlarımızın hizmetine sunduk. Gittiğimiz her ilde aldığımız tepkiler gerçekten mutluluk vericiydi. Ülkemizin Doğusundan Batısına meslektaşlarımızın her zaman isteklerini yerine getirerek TAPDER EKG Günlerini tüm hızıyla devam ettireceğiz.

Bizler ortaya bir fikir attık bunun adı birlik beraberlikti, sevgiydi, başarıydı… Mesleğimizin hakettiği değeri görmesi en iyi şekilde temsil edilmesi yegane hedefimizdi. Siz değerli meslektaşlarımız fikrimize sahip çıkıp ‘’ Birlik beraberlik için bende varım ‘’ diyerek TAPDER Ailesine katılarak bizlere sağladığınız itici güç geçtiğimiz 1 yılda bizim en büyük destekçimiz oldu. Bu güne kadar illerde il başkanlığı kurarak, İl yönetimine girerek çok değerli zamanlarını kendi özel yaşamlarından feragat ederek meslektaşlarımıza fikrimizi anlatan arkadaşlarımıza ve bizlere destek olarak hep yanımızda olan üyelerimize yaptığımız organizasyonlara katılan tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Evet bir sivil toplum kuruluşundan çok, bir AİLE olabilmek adına atılan bu adımlar da büyük emeği olan TAPDER Yönetim Kurulunda ki meslek sevdalısı kardeşlerim alkışın en büyüğü onlara. ‘’Cesaret başarının anahtarıdır’’ bizler mesleğimiz yararına çalışmaya gönüllüyüz diyerek Uşak’tan başlattığımız birliktelik ne mutlu ki Ülkemizin çeşitli illerinde meslektaşlarımız tarafından büyük bir destekle her geçen gün yayıldı.

Gelelim ilk başta sorumuzun asıl cevabına, Adının ne olduğunun çok bir anlamı yok aslında. Bizlere verdiğiniz destek mesleğimize verdiğiniz destektir bu bilinci tüm ATT ve PARAMEDİK meslektaşlarımız arasında oturtarak sivil toplum kuruluşu algısını doğru yerleştirmek bizim öncelikli hedeflerimizden.

Bizler ‘’ Hayat Kurtaranlar’’ olarak büyük bir aileyiz… Ama hala ‘BİR’ kişi eksiğiz…

Bir Yorum Yazın