Acil Sağlık Hizmetlerinin vazgeçilmezleri ATT ve Paramedikler Yönetim Kadrolarında Daha Fazla Yer Almalıdır.

  • Yazının Tarihi: 26 Aralık 2017
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Sağlık Bakanlığı 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre geçilen yeni şemada 81 ilde yeniden bir düzenleme yapılmaya başlanmıştır.

Acil sağlık hizmetleri açısından yapısal olarak ise önemli değişiklikler olmaktadır. Önceden 112 acil sağlık hizmetleri il sağlık müdürlüklerine bağlı, halk sağlığı ve kamu hastaneleri ise ayrı birer başkanlıktı. Şimdi ise İl Sağlık Müdürü ildeki en yetkili kişi olarak diğer hizmetler ise sağlık müdürlüğüne bağlı başkanlıklar olarak yürütülecektir. İl Sağlık Müdürleri yetki alanları daha da genişlediği için 112 acil sağlık hizmetleri ile eskisi gibi doğrudan alakalı olmayacağı aşikardır. 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin bu zamana kadar ki başarısında etkin rol oynayan Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedikler gerek 10 yılı aşkın saha tecrübesine sahip olmaları, gerekse 4 yıllık üniversite mezuniyetleri yüksek lisans düzeyinde kariyer yapmaları ile mesleğimizi daha da ileri taşımaktadırlar. İşte gelinen bu nokta da, Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedikler, önce ki dönemde birim sorululuğu   ve Şube müdürlükleri yaparak kendilerini ispatlamışlardır. İnanıyorum ki  görev verildiği taktirde başarıyla bu görevleri yürütecek bir sürü meslektaşım hazır beklemekteydi.

Yeni yapılanma ile 81 ilimizde Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Başkan yardımcılığı, Uzmanlık, Birim sorumluluğu, şube müdürlüğü gibi görevlendirmeler yapılmaktadır. Bu yeni yapılanmada sahayı tanıyan bilen kendini yetiştirmiş liyakat sahibi Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik meslektaşlarımın alacağı görevleri merakla takip etmekteyim.

İllerde ki yapılanmalar da görev alacak meslektaşlarım bizler için birer övünç kaynağı olacaklardır. Gerekli tecrübe ve bilgi birikime sahip, sahanın işleyişini meslektaşlarının yaşadıkları sıkıntıları bilen ve görev almaları durumunda bu sıkıntılara kendiliğinden çözüme kavuşturacaklarına inandığım tüm meslektaşlarımı illerde ki yapılanmalar da görev almaları konusunda destekliyorum… inanıyorum ki teşkilat yapısı tam anlamı ile bittikten sonra temenni ve desteklerimiz yerini bulacaktır.

Yeni yapılanma ile Sağlıkta gelinen nokta ve başarı daha da ileri düzeye taşınacağına olan inancımı bir kez daha belirtmek istiyorum. 81 ilimizde görev alan tüm idarecilerimize Yüce Rabbimden kolaylıklar diliyorum. İnşallah görev alan herkese, ülkemizin sağlık sistemine yapacak oldukları hizmetlerinden yüzlerinin akıyla çıkmak ve nice başarılara imza atmak nasip olur.

Rabbim Yar ve Yardımcınız Olsun…

     Ertuğrul ERİK
TAPDER Genel Başkanı

Bir Yorum Yazın

İL BAŞKANLIKLARI

tapder-harita tapder-harita
tapder-Mobil

Arşivler