1. Ulusal Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Kongresi Sonuç Bildirisi

  • Yazının Tarihi: 22 Kasım 2013
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Derneğimiz kuruluş amacına uygun olarak Özlenen ve hepimizin arzuladığı mesleki birlikteliği sağlayarak ATT ve PARAMEDİK ismini aynı dernek çatısında, aynı yönetimde buluşturarak 11 ŞUBAT 2013 tarihinde kurulmuş ilk ATT-PARAMEDİK Derneğidir. 1. Ulusal Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Kongresi 481 kişilik geniş katılımı ile alanında yapılan ilk ATT-PARAMEDİK kongresi olarak mesleğimizin geleceğine ışık tutmak amacıyla Tüm Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Derneği (TAPDER) Tarafından 01-03 KASIM 203 Tarihinde Afyonkarahisar ilinde düzenlenmiştir.

1-    SAĞLIKTA ŞİDDETTE artık tahammül sınırları aşılmıştır. ATT-PARAMEDİK yanı sıra tüm sağlık çalışanlarınız kanayan bir yarası haline gelmiştir. Bununla ilgili yapılan düzenlemeler yetersiz kalmaktadır.  Yeni düzenlemeler için çalışmalar yapıldığını biliyoruz yapılan bu çalışmalarda mağduriyetimizin giderileceği gerekli düzenlemelerin yapılmasını merakla beklemekteyiz. Sağlıkta şiddette cezaların caydırıcı olması, saldırı gerçekleştirenlerin tutuklu yargılanması hepimizin dileğidir.

2-     ATT ve PARAMEDİKLERİN eğitim hakları konusunda yeni düzenlemeler yapılmalıdır. Başta METEP sorunu ortadan kaldırılmalı tüm ATTLER eşit bir şekilde sınavla Paramediklik bölümüne girebilmeli,  Mesleğimizin menfaati açısından Sağlık meslek lisesi haricinde bu bölüme girişlerin durdurulması gerekmektedir.

3-    PARAMEDİK Bölümü lisans düzeyine yükseltilip gerekli akademik eğitim çerçevesinde yetkileri düzenlenmelidir.

4-     PARAMEDİK Mezunu olup ta kadrosu ATT olan meslektaşlarımız için unvan değişikliği sınavı yapılma ihtiyacı belirmiş meslektaşlarımız tarafından bu sınavın en kısa sürede yapılması beklenmektedir.

5-    Mesleğimizin geleceği, Saygınlığı ve verimliliği açısından lise ve üniversite kontenjan sorununun düzenlenmesi gerekmektedir.

6-    Büyük bir çoğunluğu ATT ve PARAMEDİKLERDEN oluşan 112 çalışanlarının yıprandığı ve riskli bir görev yürütmektedir. Bu sebepten dolayı yıpranma payı ve erken emeklilik hakları verilerek ‘’hayat kurtaranlar’’ onure edilmelidir.

7-    Ambulanslarda muayene yapıp algoritmalar çerçevesinde tedavi uygulayan PARAMEDİK ve ATTLER için oluşabilecek olumsuz durumlar için mesleki sorumluluk sigortası sağlık bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmelidir.

8-    Hastane öncesi Acil Sağlık Sisteminde şuan yürürlükte olan 24 saat esasına göre çalışma uygulaması sistem açısından geçerliliği ve devam ettirilmesi meslektaşlarımız aşısından olumlu karşılanmaktadır.

9-    ATT-PARAMEDİK SÜRÜCÜ; KPSS alımlarında sürücülük yeterliliğine sahip meslektaşlarımızdan oluşanlar için ayrı kadrolar belirlenerek alımlar yapılmalı.  Halen bu şekilde görev yapan meslektaşlarımızın ek ödemeyi tavan vb. gibi engellerle karşılaşmadan almalıdır.

10-  SERTİFİKALI ATT; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemede 4 sertifikasyon programını tamamlamış ATTLER ambulanslarda çalışabilir ibaresi vardır.  Bu uygulama öncelikle görev tanımları ve algoritma düzenlemesi ihtiyacı doğurmuştur. Bunun yanı sıra bu şekilde görev yapan meslektaşlarımızın da tıpkı sürücülükteki gibi ek ödeme alabilmeleri sağlanmalıdır.

11-  Mesleğimiz çalışma şartları ve çalışma alanları itibariyle birçok riski bünyesinde barındırmaktadır. Görevi başında seyir halindeyken, Sahada hastaya müdahale halindeyken kaybettiğimiz meslektaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Yaşamını bu şekilde kaybeden meslektaşlarımızdan ‘ölü’ olarak bahsedilmesi camiamızı derinden yaralamaktadır. Acil Sağlık Sisteminde görevi başında yaşamını yitiren personele GÖREV ŞEHİTLİĞİ verilmesi konusunda ivedilikle çalışma yapılması tüm meslektaşlarımızın arzusudur.

 12-  7/24 hiç durmadan özveriyle çalışan büyük bölümünün PARAMEDİK ve ATTLERİN oluşturduğu 112 personelinin istasyon fiziki şartlarından son dönemdeki çalışmaları olumlu buluyoruz. Bunun yanı sıra tüm illeri kapsamasa da görülen yemek sorununun, Süt iznindeki meslektaşlarımızın nöbet tutma isteğinin Bakanlığımız tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz. Psikolojik destek terapilerinin  yapılması amacıyla Uzman Pisikologların 112LERDE görev yapması konusunda düzenleme yapılması meslektaşlarımızın dileğidir.

13-  Meslek örgütü STK’lar tarafından, Mesleğimizin gelişimine katkı sağlamak için düzenlenen bilimsel içerikli  sempozyum ve kongrelere katılmak isteyen meslektaşlarımızın bir dileği de, sağlık bakanlığı tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde sempozyum ve kongreye katılmak isteyen personelin izin ve yolluk giderlerinin karşılanmasıdır.

14-   ATT-PARAMEDİKLER olarak hayat kurtarmanın omuzlarımıza yüklediği sorumluluk bilinci içinde görevimizi en iyi şekilde yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bakanlığımız tarafından hizmet alımı ile ambulans alımı yapılarak yapılan özelleştirmenin sadece ambulanslarla sınırlı kalması, Ambulanslarda görev yapan ATT –PARAMEDİKLERİN bu durumdan etkilenmemesi konusunda Sağlık Bakanlığımızın hassasiyet göstereceğinden hiç şüphemiz yoktur.

15-  PARAMEDİK ve ATT mesleğinin bu günlere gelmesinde emeği geçen,başta görev yapan personelimiz, bunun yanında bizleri en iyi şekilde yetiştirip tam donanımlı olarak hayat kurtarmak için mezun eden öğretmen ve öğretim görevlisi hocalarımıza ve Bizlere güvenip hayalini kurduğumuz 112 sisteminin yapı taşları yapan ve düzenli olarak istihdam sağlayan Sağlık Bakanlığına minnet ve şükranlarımzı sunarız. Bize olan güven ve desteklerinin artarak devamını diler teşekkür ederiz.  Yakalamış olduğumuz birlikteliği hep birlikte daha da ileriye taşımalıyız. Birlikten doğan kuvveti mesleğimizin yararına kullanarak  mesleğimizin gelişimine daima ışık tutmalıyız. TAPDER olarak ilkleri  sizlerle gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Mesleğimize ve birlik beraberliğimize katkı sağlamak amacıyla 2. Ulusal Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Kongresinde tekrar buluşmak dileğiyle…

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

İL BAŞKANLIKLARI

tapder-harita tapder-harita
tapder-Mobil

Arşivler